Skazana

Hannah Kent
To powieść, która wnika pod skórę, doprowadza krew do wrzenia, porusza do głębi… Aż trudno uwierzyć, że to debiutancka powieść autorki. 


krótki opis obrazka W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów.
 Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem. 

 Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie? 
 Oparta na faktach powieść "Skazana" to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości. 
 W przejmującej, krystalicznie czystej prozie Hannah Kent przedstawia surowe piękno islandzkich krajobrazów, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, i pyta, jaką nadzieję może mieć samotna kobieta, gdy jej życie zależy od tego, co mówią o niej inni. 

Hannah Kent napisała wspaniałą, pełną literackich smaczków powieść przyprawioną odpowiednią ilością suspensu. Książka spodobała mi się nie tylko ze względu na wnikliwe studium charakterów, lecz także na sugestywne opisy zimnej, surowej przyrody, która jest nie mniej nieustępliwa od ludzi, którym przyszło się z nią mierzyć. Sama wzięta z życia historia przypomina mi "Grace i Grace" Margaret Atwood i może jeszcze słynną sprawę oskarżonej o morderstwo Lizzie Borden. "Skazana" to jedna z powieści, które zapadają w pamięć na długo po przeczytaniu ostatniego zdania.

Hannah Kent urodziła się w 1985 roku w Adelajdzie. Jako nastolatka w ramach programu wymiany klubu Rotary odwiedziła Islandię, gdzie pierwszy raz usłyszała historię Agnes Magnúsdóttir. Hannah jest współzałożycielką i zastępcą redaktora naczelnego australijskiego czasopisma literackiego "Kill Your Darlings" i pisze pracę doktorską na Flinders University. "Skazana" jest jej pierwszą powieścią.


1 komentarz:

  1. Bardzo Ci dziękuję za odwiedziny i miłe słowa na moim blogu na interii. Bardzo ciekawa stronka. Uwielbiam książki, więc chyba częściej będę tu zaglądać :) Pozdrawiam i jak masz ochotę to zajrzyj Tutaj

    OdpowiedzUsuń