Są takie książki, które powinno poznać jak największe grono czytelników. Do nich zalicza się oczywiście "Legion" Elżbiety Cherezińskiej.
Mogę Wam zagwarantować, że każdy będzie pod wrażeniem dokonań Brygady Świętokrzyskiej.
Elżbieta Cherezińska w swojej kolejnej powieści pt."Legion" przenosi nas do okupowanej Polski. Autorka w fascynujący i pełen humoru sposób opisuje prawdziwych bohaterów, którzy nie poddali się zaborcom.
To nie jest praca historyczna, tylko świetna literatura oparta na faktach. Książka jest napisana z dużym zaangażowaniem i pasją. Cherezińska dokonała heroicznego wysiłku, aby zebrać olbrzymi materiał historyczny, po selekcjonować go i ułożyć z niego autentyczną historię, a nie kolejny tragiczny pomnik. Pomimo kontrowersji „Legion” to powieść magnetyczna, mistrzowsko napisana, dopracowana pod względem konstrukcji i detali epoki. Ta książka to doskonała inspiracja do poznania historii. Nie jest pisana ku pokrzepieniu serc, ani nie może być traktowana jak dokument, a mimo to znajdziemy w niej wierny obraz ówczesnych czasów, wspaniałe portrety bohaterów zapomnianych i wyklętych. „Legion” Elżbiety Cherezińskiej to pozycja ważna, ciekawa i inspirująca.
Tak pisze o książce Leszek Żebrowski:
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.
Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami:
„Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.
W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.
Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!”
Elżbieta Cherezińska (ur. w 1972 r.), teatrolog. Mieszka w Kołobrzegu. W 2005 roku napisała wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografię zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". W 2008 roku nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazała się książka "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" - historia łódzkiego getta opowiadana od kulis, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony recenzentów, jak i czytelników.
Ajjj. Uwielbiam liteartuę wojenną i jak widzę - książkę nabyć muszę! :D Dziękuję.
OdpowiedzUsuń