Legion

Są takie książki, które powinno poznać jak największe grono czytelników. Do nich zalicza się oczywiście "Legion" Elżbiety Cherezińskiej.
Mogę Wam zagwarantować, że każdy będzie pod wrażeniem dokonań Brygady Świętokrzyskiej.


krótki opis obrazka Elżbieta Cherezińska w swojej kolejnej powieści pt."Legion" przenosi nas do okupowanej Polski. Autorka w fascynujący i pełen humoru sposób opisuje prawdziwych bohaterów, którzy nie poddali się zaborcom.
To nie jest praca historyczna, tylko świetna literatura oparta na faktach. Książka jest napisana z dużym zaangażowaniem i pasją. Cherezińska dokonała heroicznego wysiłku, aby zebrać olbrzymi materiał historyczny, po selekcjonować go i ułożyć z niego autentyczną historię, a nie kolejny tragiczny pomnik. Pomimo kontrowersji „Legion” to powieść magnetyczna, mistrzowsko napisana, dopracowana pod względem konstrukcji i detali epoki. Ta książka to doskonała inspiracja do poznania historii. Nie jest pisana ku pokrzepieniu serc, ani nie może być traktowana jak dokument, a mimo to znajdziemy w niej wierny obraz ówczesnych czasów, wspaniałe portrety bohaterów zapomnianych i wyklętych. „Legion” Elżbiety Cherezińskiej to pozycja ważna, ciekawa i inspirująca.
 

Tak pisze o książce Leszek Żebrowski: 

Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: „Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”. W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!”

Elżbieta Cherezińska (ur. w 1972 r.), teatrolog. Mieszka w Kołobrzegu. W 2005 roku napisała wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografię zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". W 2008 roku nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazała się książka "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" - historia łódzkiego getta opowiadana od kulis, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony recenzentów, jak i czytelników.


1 komentarz:

  1. Ajjj. Uwielbiam liteartuę wojenną i jak widzę - książkę nabyć muszę! :D Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń