Lewa strona życia

„Lewa strona życia” to opowieść o ciężkiej walce ze słabo poznaną przez lekarzy chorobą, którą musiała stoczyć Sarah, aby wrócić do normalnego życia.

krótki opis obrazka Lewa strona życia to powieść, której narratorką jest Sarah. Opisy wszystkich wydarzeń, opinie i plany głównej bohaterki czytelnik poznaje zatem z perspektywy pierwszej osoby. Narracja prowadzona jest prostym, potocznym językiem, a fabuła wciąga od pierwszej do ostatniej strony.
Od książki trudno się oderwać, pozorna stagnacja i monotonia szpitalnego życia przekuta zostaje w powieści w kipiącą zmianami i niecodziennymi zdarzeniami narrację.
Tragedia, której czoła stawić musi Sarah, a która rozbija czytelnika na tysiące drobnych kawałków, sprawia, że z większą niż dotąd wdzięcznością spojrzy on na dotychczasowe życie i możliwości, jakie mu ono ofiarowuje. W powieści nie brakuje jednak opisów sytuacji, które napełniają czytelnika wiarą w ludzką siłę i determinację. Lisa Genova, tworząc postać swojej bohaterki, obdarzyła ją ironią, bezpośredniością i ciętym językiem. Stąd tak wiele w powieści komicznych dialogów czy zabawnych, łagodzących smutną atmosferę chwil.

Sarah spędza w pracy lub w drodze do pracy kilkanaście godzin dziennie. Ten rozkład zajęć rozpaczliwie koliduje ze wszystkim, co większość ludzi uważa za powinności dobrej matki. Sarah nie ma czasu bawić się ze swoimi dziećmi, przegapia zaburzenia zachowania u najstarszego syna, tkwi w nieustannym kołowrotku spraw i konflikcie interesów, nie do końca zauważając, że w tym konflikcie częściej opowiada się po stronie pracy niż potomstwa. Stałe niewyspanie, permanentny stres i ciągłe próby robienia dwóch, trzech rzeczy naraz bywają niebezpieczne – zwłaszcza, gdy się zasiada za kierownicą. Ale skasowane auto to drobiazg w porównaniu z innymi skutkami wypadku: wybudzona z pooperacyjnej śpiączki Sarah odkrywa, że nie widzi i nie czuje niczego, co znajduje się po jej lewej stronie, także własnych kończyn. Ta rzadka komplikacja daje początek całemu pasmu udręk i rozczarowań, by ostatecznie doprowadzić do wielkiej zmiany w życiu całej rodziny.
 

Tym, co wyróżnia Lewą stronę życia spośród książek opisujących ludzkie tragedie czy życie po poważnym wypadku, jest lekki styl oraz wszechobecna nadzieja. Wertując strony powieści, czytelnik jest przekonany, że bohaterka, jeśli nawet zupełnie nie pokona choroby, to z pewnością znajdzie cel, który osiągnie i który przyniesie jej szczęście. Lewa strona życia to opowieść, która - biorąc za punkt wyjścia niewyobrażalną tragedię - dociera do momentu, który bez wątpienia można nazwać szczęściem. Szczęściem, które, gdyby nie wypadek, wciąż mogłoby leżeć poza zasięgiem bohaterów.

Lisa Genova
Amerykańska autorka oraz doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. Jest autorką jednego z najbardziej spektakularnych debiutów w historii literatury. Wydana przez nią własnym sumptem książka „Motyl”, opowiadająca przejmującą historię kobiety zapadającej na chorobę Alzheimera, w krótkim czasie zdobyła serca czytelników czytelników w Stanach Zjednoczonych i przez ponad pół roku gościła na najbardziej prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa.




2 komentarze:

  1. Lubie takie optymistyczne zakończenia, bo w życiu bywa różnie, ale NADZIEJA jest bardzo ważna, pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. też lubię z pozytywnym przesłaniem- realne zycie bywa bardzo znojne i trudne, dlatego szukam dobrych zakończeń w literaturze:)

    OdpowiedzUsuń