Krzysztof Piskorski - Cienioryt

Urok siedemnastowiecznych zaułków, nonszalancja oraz tempo opowieści spod znaku płaszcza i szpady, tajemnice rodem z książek Arturo Pereza-Reverte oraz odrobina magii tak charakterystyczna dla literatury iberoamerykańskiej. Wszystko to składa się na Cienioryt, nową powieść Krzysztofa Piskorskiego, jednego z najzdolniejszych twórców polskiej fantastyki.

krótki opis obrazka Bohaterem najnowszej powieści wrocławskiego autora jest Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora - wojownik, najemnik, nauczyciel szermierki, awanturnik i lep na kłopoty. Mieszka w Serivii, fikcyjnym mieście rzuconym na mapę równie fikcyjnego świata. To świat, gdzie każdy cień jest szwem łączącym "zwyczajną" rzeczywistość z przestrzenią stanowiącą jej mroczne, tajemnicze odbicie. 


Wejście w rzucany przez słońce obrys drugiego człowieka oznacza wymieszanie z nim wszystkich myśli i wspomnień. Wprawni cieńmistrzowie potrafią wniknąć w jeden cień i wyjść innym, oddalonym choćby o setki kilometrów. Zadanie to karkołomne, bo w cieńprzestrzeni – jak łatwo się domyślić – grasuje nieznane. Na mieszkańców wymyślonego przez Piskorskiego świata na każdym kroku czyhają skryte w mroku niebezpieczeństwa. 

Dawno nie miałem przyjemności czytać tak sprawnie napisanej fantastycznej powieści przygodowej autorstwa polskiego pisarza. Opowieść wciąga od pierwszego do ostatniego akapitu, błyskawicznie połyka się kolejne strony. Finał dostarcza satysfakcji i jest na tyle dobrą klamrą, że nie pozostawia uczucia niedosytu… chociaż z chęcią przeczytałbym jeszcze jedną opowieść osadzoną w tych realiach.

 Cienioryt jest znakomitym dziełem mającym potencjał, by stać się prawdziwym bestsellerem. Łączy w sobie dynamikę wydarzeń z serii gier Assasssin’s Creed, intrygi godne samego Aleksandra Dumasa oraz stylistykę XIX wiecznych powieści realistycznych. Najnowsze dzieło Krzysztofa Piskorskiego to moje literackie odkrycie jesieni, które z pewnością znajdzie się w pierwszej trójce najlepszych książek 2013 roku.
krótki opis obrazka


Krzysztof Piskorski
Pisarz zdobywający coraz większą popularność dzięki niezwykłej wyobraźni, zaskakującym fabułom oraz kreowaniu osobliwych światów. Zderzał już historię wojen napoleońskich ze steampunkiem i fantastyką (Zadra, 2009, 2010), jak również polską rewolucję przemysłową z kabałą i podróżami w czasie (Krawędź Czasu, 2011). Jego dwie ostatnie powieści były nominowane do nagrody literackiej im. Janusza Zajdla. Zdobywca złotego wyróżnienia nagrody im. Żuławskiego, laureat europejskiej ESFS Encouragement Award.


1 komentarz:

  1. Widziałam ją w którejś taniej książce i już wtedy mnie zainteresowała :) Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję ją przeczytać, bo zapowiada się ciekawie :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń